Blogi

Väliköök – 9 soovitust kujundamiseks

Väliköök – 9 soovitust kujundamiseks

Kui sinu terrassilt leiab vaid grilli ja koti sütt, siis on aeg muutuseks. Eesti suvi on lühike, ent vägagi nauditav, kui sul on terrassil õige sisustus ja tehnika. Välikööki tuleks planeerida sama põhjalikult kui sisekööke, sest kui see on hästi kujundatud, on see ideaalne koht, kus pere ja sõpradega meeldivalt aega veeta, kui ilm vähegi lubab. Väliköögi seadmed (mööbel, pitsaahjud ja küptsetusahjud jne.) on üha kõrgtehnoloogilisemad ja korralikult sisustatud väliköök on moodsates katuseterrassidega korterites ja eramutes aina suuremaks müügiargumendiks. Toome välja mõned olulised nõuanded, mida tasub arvestada, kui planeerid omale välikööki. 

Loo väliköögis funktsionaalsed tsoonid

Väliköögi kujundamise puhul kehtivad samad reeglid nagu tavalise köögi puhul. Tuleb arvestada, et seal oleks piisavalt töötasapinda ning lihtne liikuda grilli, kraanikausi, külmkapi ja muude seadmete vahel. Lisaks piisavale töötasapinnale peaks seal olema ka mõned köögikapid. Näiteks mõtle sellele, kus hoiustada toast toodud toiduaineid ja jooke, sest väliköögis askeldamine muutub üpris tüütuks, kui kõike peab ükshaaval hakkama toast tooma. 

Tavaline viga, mida paraku tihti ka siseköögi puhul tehakse, on see, et ei planeerita piisavalt töötasapinda. Kui külalised istuvad õues, siis on tore seal koos kokata. Lisaks annab see vajalikku pinda, kus toitu ja jooke serveerida. Mõtle ka sellele, kuidas valmistatud toitu nautida – kas väliköögis on piisavalt istekohti ja piisavalt suur söögilaud, et seltskonnaga saaks koos õhtusööki seal nautida.

Vali ilmastikukindlad kapid ja seadmed

Väliköögi puhul peab kindlasti valima ilmastikukindla, kergesti hooldatava mööbli. Hea valik on näiteks granaadist või betoonist töötasapinnad. Roostevaba teras on samuti hea lahendus, kuna see on peab vastu ilmastikutingimustele. Lisaks on seda lihtne puhastada, kui kokkamise käigus peaks midagi maha minema. Puit on ka sobiv variant, kui see on õigete vahenditega töödeldud. 

Betoon ja puit on materjalid, mis sobivad hästi kokku, ja võimaldavad sul kujundada minimalistliku ja stiilse väliköögi. Kindlasti tuleks valida välikööki seadmed, mis on mõeldud just õues kasutamiseks. Need on valmistatud vastu pidama muutuvale temperatuurile, niiskusele, tuulele, vihmale ja kõigele muule, mida Eesti ilmal pakkuda on. 

Grillid, mis teevad kõike väliköök ja grill

Kevadeti on ehituspoodides raske mööda vaadata säravatest, uutest grillidest. Viimastel aastatel on kvaliteetsete grillide hinnad järjest kättesaadavamaks muutunud, samas kui grilli külge poogitud kellade ja vilede arv on suurenenud. Seega võid unustada grillid, millega saab vaid ühel viisil liha grillida! Miks mitte valida selline, millega saab kana röstida, toitu soojas hoida või millel on pliidiplaadid kastmete ja muu sellise soendamiseks. Samuti on grillidel erinevad kütteviisid. Soovid suitsuahjus kala teha? Pole probleemi. Süte peal grillitud burger? Kõik on võimalik. 

Suitsuahjud, lahtisel leegil küpsetamine, pitsaahjud

Väliköögi planeerimisel mõtle toiduvalmistamise tüüpidele, mida soovid õues teha, kuid mida siseköök ei võimalda. Suitsuahjud on siinkohal suurepärane näide, mis annavad näiteks kalale hõrgu maitse ja võimaldavad teha uskumatult pehmet liha. Võib olla otsid võimalust, kuidas teha lahtisel leegil mõnda rooga valmistada? See on võimalik vaid väliköögis. 

Hetkel üks populaarsemaid seadmeid, mida välikööki paigutada, on pitsaahi. Pitsa valmistamine kodus on üllatavalt lihtne ja seda küll saab teha ka praeahjus, kui autentse pitsa tegemiseks on vaja väga kõrget kuumust ning see on võimalik vaid spetsiaalses pitsaahjus. Kaasaegsed pitsaahjud on piisavalt kompaktsed, et need mahuvad ideaalselt ka väiksemasse välikööki. Õige pitsaahjuga on kodus pitsa valmistamine eriti mugav. 

Võimalusel planeeri katusealune

Väliköögi kaitsmiseks erinevate ilmastikuolude eest on tänapäeval oluliselt rohkem võimalusi kui lihtsalt päikesevarjud või telgid. Kui võimalik, siis tasub väliköögi kohale ehitada korralik varjualune. Nii on sinu mõnus õhtupoolik väliköögis kaitstud vihmahoogude eest. Kappide, seadmete ja tööpindade kaitsmine halva ilma eest pikendab ka nende eluiga. Kui plaanid oma välikööki külmkappi, siis see tuleks kindlasti plaanida varjulisse kohta, kuna päikese käes võtab selle jahutamine oluliselt rohkem energiat. 

Täislahendus

Väliköök ei tähenda ainult veidi peenemat grillimisnurka. Väliköögis võivad olla pehmed diivanid, valamud, õllekraanid, veinikülmikud, suitsahjud, pitsaahjud ja palju muud. See ala tasub kujundada selline, et seal oleks tõeliselt mugav pere või seltskonnaga aega veeta. Väliköögi kujundamisse ja ehitusse tasub sama palju energiat panna kui siseköögi puhulgi. Nii vähe kui siinses kliimas ilusaid ilmasid ja valgeid suveõhtuid on, siis tasub nendest maksimumi võtta ja mis saaks olla parem, kui see veeta isiklikus väliköögis, kus on kõik mugavused, mida sa vajada võiksid. 

Väliköögi hooaeg kestab kauem kui ainult soojad suvepäevad

Nagu eelnevalt mainitud, siis tasub väliköök ehitada katuse alla. Aga et sa saaksid oma mõnusat välikööki kasutada rohkem, tasub sinna paigaldada ka soojuskiirgurid või soojapuhurid. Ahjud ning kaminad lisavad alale ka soojust ja hubast õhkkonda. Nii saad oma välikööki kasutada juba varakevadest kuni hilissügiseni ja mõned jahedamad päevad suvisel ajal ei ole mingiks takistuseks. 

Ära ei tasu unustada ka valgustust, et välikööki saaks nautida kaua pärast päikese loojumist. Välisvalgustus ei täida mitte ainult praktilist eesmärki, vaid annab alale õdusa atmosfääri, eriti kui kasutada mahedas toonis LED-valgusteid või muid tsoonivalgusteid. 

Väliköök ei ole ainult suurtesse eramutesse

Juhul, kui sul ei ole suurt aeda, ei tähenda see veel, et sa peaksid väliköögi enda jaoks välistama. Tänapäevased seadmed on piisavalt kompaktsed ja võimekad, et ka väike väliköök on täiesti asjalik. Väikese väliköögi puhul peab vaid hoolikamalt valima, milliste toitude valmistamiseks sa seda ala kasutada ja vähem dubleerima seadmeid, mis siseköögis juba olemas on.  

Ära lase putukatel end häirida

Jah, Eesti kliimaga käivad kaasas tüütud putukad. Linnaaedades esineb neid küll vähem, kuid aeg-ajalt eksivad nad ka sinna ära. Sellest aga ei tasu end lasta häirida, sest väliköögi juurde saad paigaldada erinevaid seadmeid, mis aitavad sääskedest lahti saada. Nii ei riku keegi su planeeritud õhtupoolikut. 

Koduomanike seas on väliköögid saamas aina populaarsemaks ja seda mitte ainult esteetika, vaid ka funktsionaalsuse pärast. Väliköök on võimalus, kuidas laiendada eluruume ja samas veeta rohkem aega õues koos pere ja heade sõpradega. Hästi planeeritud väliköögis on mõnus toimetada ja õigesti valitud seadmed annavad võimaluse kogeda uusi maitseelamusi.