AIAOMANIKU KOGEMUS: Kuidas omal käel turvaliselt maha võtta ohtlikult kõrgeks kasvanud puu?

21.04.2017
AIAOMANIKU KOGEMUS: Kuidas omal käel turvaliselt maha võtta ohtlikult kõrgeks kasvanud puu?

Alari Ilves

Minu vanemate maakodus oli majale lähedal kasvanud puu juba ohtlikult kõrgeks kasvanud ning otsustasin selle omal käel maha võtta.

Loomulikult oli mul isa maapinnal abiks juhendamisel. Päris üksi sellist tööd ette võtta on ikka väga keeruline. Julgestuseks kasutasin olemasolevaid köisi. Nende abil sai ronida ja need mind ka toestasid. Eraldi tõstukit ma selleks tööks ei tellinud. Ronisin mina siis puu otsa. Nii kõrgele kui kannatas ning hakkasin aga ülevalt poolt saagima. 

Kuna heki lõikamisel olin ma varasemalt saanud väga positiivse kogemuse EGO tööriistaga, siis nüüd puu lõikamisel valisin tööriistaks EGO akul töötava kettsae. Kartsin küll, et sellel jääb ehk võimsust väheks, aga usaldasin oma varsemat kogemust EGO tööriistaga.

Esimese asjana imestasin ma kui kerge see masin on ja kõrge puu lõikamisel oli see väga suur väärtus. Sae käivitamisel imestasin selle üle, kui võimas see tundus.

Kuna EGO kettsaag on aku peal töötav, siis ma sidusin köiega selle omale külge ning kui parasjagu oli vaja ronida või enda asendit puu otsas muuta, siis sain sae enda külge rippu lasta. See oli oluline väärtus jällegi. Bensiinimootoriga saega ei oleks ma mingil juhul saanud sellist asja puu otsas teha.

Üldiselt tundus tööriist mulle väga turvaline. Sel on kahekorde sae käivitamise kontroll. Sul peab olema küljel asuv nupp kõigepealt pöidlaga alla surutud enne kui päästik, mis keti kaasab, käivitub. Sellise töö juures oli see väga oluline turvalisuse element.

Isa juhendamisel lõikasin mina üleval puuoksi. Aina enam allapoole liikudes. Tunniga olin ära saaginud umbes 20 oksa. Mõned neist olid väiksema läbimõõduga, mõned üsna suured 40 – 50 sentimeetrise läbimõõduga oksad. Selle ajaga ei olnud sae aku enda jõudlust veel kaotanud. 

Kogu töö võttis aega 3 tundi ja akusse jäi voolu kõvasti ülegi. Viimased lõiked jämedamast tüvest sai küll maa peal teha mootorsaega. Kindlasti on sellise töö puhul oluline jälgida turvalisust. Youtube on täis videoklippe rumalatest, kes redelil ronides oksa redeli peale langetavad või saevad oksa, millel ise istuvad.

Võimsus on see, mis teeb sael ja sael vahet. Selle kohta kui kerge EGO saag on, on see uskumatult võimas tööriist. Eriti sae kohta, mis töötab vahetataval akul. Terava ketiga teeb EGO mootorsaag ära iga samas kaaluklassis, bensiinitoitel mootorsae töö. 

Esimene ja kõige olulisem väärtus EGO sae puhul oli, et ma ei pidanud läbi minema bensiinijaamast, et kütust osta. Ei olnud vajalik ka tööriistapoodi külastada. Vaja läks ainult pisut õli keti jaoks ja laetud akut.

Ka majas ei ole vaja kütust hoiustada. EGO tööriista saab panna keldrisse või riputada garaaži seinale. Talviseks hoiustamiseks ei ole vaja erilisi tingimusi, mis on samuti oluline väärtus. Hoolduseks piisab puhastamisest ning keti teritamisest.  

EGO Power + on liitiumioon akudel põhinev tööriistasari. 

Maailmas enim tunnustust saanud ning auhinnatud liitiumioonakul töötava brändi EGO Power+ aiatööriistad seavad väljakutse bensiinimootoril põhinevatele tööriistadele.

EGO Power+ aiatööriistad: 

•on vaiksemad (ideaalne teha tööd näiteks pühapäeva hommikul ilma naabreid segamata), kergemad ja töötavad kauem kui kunagi varem
•pakuvad samaväärset või paremat võimsust.
•Akul põhinevad tööriistad ei saasta keskkonda ja nende vibratsioon on väiksem.
•Paljud aiatööd saab lahendada akul põhineva tööriistaga alustades muru niitmisest, heki pügamisest ja trimmerdamisest kuni püütöödeni.

EGO aku laadimisaeg on üks tööstuse kiiremaid ning 360-kraadine õhuvool laadimise ajal tagab, et aku püsib jahe. EGO akud on täis laetavad isegi 30 minutiga. 

Üks EGO aku sobib kõikidele EGO Power + tööriistadele. Pole midagi paremat kui bensiinimootori võimsus, ilma bensiinil põhineva tööriista käitlemisega seotud ebamugavusteta, säilitades sealjuures väiksuse ja kerguse.

Vaata lisainfot: www.homeyard.ee