Blogi

Niitmishooaeg – eramajade rajooni hulluks ajav paratamatus?

19.05.2020
Niitmishooaeg – eramajade rajooni hulluks ajav paratamatus?

Henry Jakobson

Tund aega niidukiga võrdub 1000 kilomeetrit autoga 

“Miks sa endale robotit ei osta?” küsis mult korduvalt naaber, kes vaatas rahulolevalt kõrvalt, kuidas see lapik tegelane ta aias edasi tagasi toimetas. Ma valetaksin, kui ütleksin, et see pole kordagi mu mõtteist läbi käinud, sest mul on ju üleaedsed ja kui mina häirin oma müraga pooltki neid nii palju, kui nemad mind, siis on asi tõsine. Ma tunnen, kuidas mu pulss tõuseb ja vererõhk lakke läheb, kui järjekordne naaber otsustab, et kell üheksa laupäeva hommikul on piisavalt viisakas aeg, et enda maailma kõige valjem niiduk käima tõmmata ja naabruskond väljaheitegaasidega ära täita. 

Kuid esiteks ei ole mu aed nii suur, et roboti ost kunagi mõistlikuks osutuks. Ma tean, et mugavus ja inimesed on nõus mugavuse eest maksma. Kuid lisaks on mul kolm last, kes on vabad hinged ja ei tunnista, et asjad käivad omale kohale tagasi, ehk üle terve muru võib siit sealt leida asju, mis peaks kuuluma liivakasti piiresse. Lisaks on muruniitmine minu üks väheseid võimalusi panna kõrvaklapid pähe, lülitada sisse muusika ja eemalduda igapäeva elust ja nautida kerget füüsilist pingutust. 

Seega roboti idee kukkus kõrvale enne kui ma seda tõsisemalt kaaluda jõudsin. Kuuri avades vaatas mulle otsa talv otsa musta värvi elajas, kellel eelmisest hooajast külge jäänud heinatutid kõhu alt välja turritasid ja mille pealne oli väriseva käega valatud õlist ikka veel natukene määrdunud. Ajasin välja, pumpasin kütte üles ja kiire liigutusega tõmbasin nöörist …. ja ei midagi. teist korda veel.. ja ei midagi. Igakevadised esimese niitmise rõõmud. Paar korda veel ülespumbatud ja suure raginaga tõmbas masin enda tuurid üles samal ajal musta suitsu välja köhides. Mõni hetk hiljem oli turtsumine lõppenud ja kõrvulukustav podin andis märku, etadtööks valmis. Läbi müra oli valjemad vaid naabermajade aknad, mis üksteise järel kinni tõmmati. 

Ma olin valmis muudatusteks. Mitte ainult müra tõttu, vaid vähesed on seda endale teadvustanud, kuid niidukite mootorid töötavad üliebaefektiivselt ja nende saaste atmosfäärile on tunni ajaga võrreldav diiselautoga, mis läbib 1000 kilomeetrit! Me räägime siin korralikust saastest, mida küll silmaga ei näe, aga väikeste laste isana, ei saa ma elada suhtumisega, et peale mind tulgu või veeuputus. 

Seega mulle sobiv alternatiiv oli miski, mis töötab elektriga. Mu naabrimehel ongi elektritoitel niiduk. See on vaikne, teeb oma tööd hästi. Kuid sel on üks suur ja kaalukas miinus - see pidev juhtme ja pikendusega mässamine on miski, mida ma südamest vältida tahaksin. Minu uus niiduk pidi olema akutoitel. Tänaseks peaks ju ometi olema välja tuldud toodetega, mis töötaks akul, millel oleks jõudu ja vastupidavust. Eks?! 

Küsi ja sulle antakse ning tänaseks olen ma aasta otsa kasutanud EGO elektriniidukit. Minu suurim kahtlus oli nende võimsus ja vastupidavus. Ma olen selle aasta jooksul kasutanud niiduki kohta väljendit, et aiamasinate Tesla. Elektritoitel, võimas ja saan ise valida, kui suure aku sinna sisse ostan. Selle aku laeb end täis paarikümne minutiga ja ma saan sellega niita ka pühapäeviti, mis meie alevikus on kokkulepitud kui niidukitevaba päev, sest selle tehtav müra ei ole võrreldavgi bensiinimootorist tuleva lärmiga. Mul oli tõsine plaan ka vanaisale see soetada, sest see käib tööle nupuvajutusega, kuna tema väsinud keha enam nöörist käivitada ei suuda, kuid aastaga on asjalood muutunud ning niitmas peame tal nüüd ise abis käima. 

Süües aga kasvab isu ning kui mu vana niiduk mulle ei meeldinud, siis trimmeriga oli vimm vaat, et isiklik. Selle käivitamine, selle olematu kasutusmugavus ja kui jõhv otsa sai, olin ma valmis karjuma, sest minust ei pea tegema meelega Teleturu stiilis käpardlikku videot, vaid see võttiski mul alati ilmatuma aja. Kuid ma ei saanud ju seda nurka visata ja uut asemele tuua, sest see oli mu äia soolaleivakingitus meile ja ka tootja nimi oli kõige kõlavam, mida soovida osanuks. Kuid mul oli võimalus proovida EGO trimmerit ja…. samal päeval läks vahetusse ka trimmer ning ka see sai endale elektrilise asenduse, millele sobib täpselt sama aku, mis niidukile. Minu mure selle võimsuse pärast oli asjatu, sest see teeb töö ära efektiivsemaltki kui vana bensiinikas. Pluss on jõhvi pealepanek nüüd puhasrõõm, sest niitjal tuleb sisestada vaid ots ja trimmer kerib ülejäänud jõhvi iseseisvalt peale. Juba sellest oleks mulle piisanud, et see samm astuda. 

Ka on on mu tööriistadena samast sarjast aia korrashoiul abistamas hekipügaja ning lehepuhur, millest viimane saab meie peres kõige enam vatti. Ma ei teagi, kuidas me varem selleta elasime, sest tänaseks on see muutnud meie peres asendamatuks. Majaesine on tolmust puhas, sügisene lehekoristus on rõõm, sest kui on üks asi, mida ma kodutöödest vihkan, siis see on riisumine. Ma pigem triigiks. Pluss saab see igapäevaselt tööd meelelahutuslikel põhjustel, sest kolme lapse isana saab sellele palju rakendusi leida. Hekipügaja teeb ka oma tööd nii vaikselt ja lõikab nagu noaga läbi sulavõi. 

Mis ma tahan kinnitada oma aastase kogemusega, on see, et kui on soov teha loodussäästev otsus ja vaadata elektriliste aiatööriistade poole, siis EGO sarjas pole ma pidanud kordagi pettuma, sest need on võimsad ja teevad oma tööd vaikselt, efektiivselt ning käivituvad nupuvajutusega. Tean, et turul on selliseid tooteid, mis akutööriistadele halba nime annavad, kuid nad odavad põhjusega. EGO ei ole odav, sest kui oleks, ei oleks ta ei võimas, ega vastupidav.

AIAOMANIKU KOGEMUS: Kuidas omal käel turvaliselt maha võtta ohtlikult kõrgeks kasvanud puu?

21.04.2017
AIAOMANIKU KOGEMUS: Kuidas omal käel turvaliselt maha võtta ohtlikult kõrgeks kasvanud puu?

Alari Ilves

Minu vanemate maakodus oli majale lähedal kasvanud puu juba ohtlikult kõrgeks kasvanud ning otsustasin selle omal käel maha võtta.

Loomulikult oli mul isa maapinnal abiks juhendamisel. Päris üksi sellist tööd ette võtta on ikka väga keeruline. Julgestuseks kasutasin olemasolevaid köisi. Nende abil sai ronida ja need mind ka toestasid. Eraldi tõstukit ma selleks tööks ei tellinud. Ronisin mina siis puu otsa. Nii kõrgele kui kannatas ning hakkasin aga ülevalt poolt saagima. 

Kuna heki lõikamisel olin ma varasemalt saanud väga positiivse kogemuse EGO tööriistaga, siis nüüd puu lõikamisel valisin tööriistaks EGO akul töötava kettsae. Kartsin küll, et sellel jääb ehk võimsust väheks, aga usaldasin oma varsemat kogemust EGO tööriistaga.

Esimese asjana imestasin ma kui kerge see masin on ja kõrge puu lõikamisel oli see väga suur väärtus. Sae käivitamisel imestasin selle üle, kui võimas see tundus.

Kuna EGO kettsaag on aku peal töötav, siis ma sidusin köiega selle omale külge ning kui parasjagu oli vaja ronida või enda asendit puu otsas muuta, siis sain sae enda külge rippu lasta. See oli oluline väärtus jällegi. Bensiinimootoriga saega ei oleks ma mingil juhul saanud sellist asja puu otsas teha.

Üldiselt tundus tööriist mulle väga turvaline. Sel on kahekorde sae käivitamise kontroll. Sul peab olema küljel asuv nupp kõigepealt pöidlaga alla surutud enne kui päästik, mis keti kaasab, käivitub. Sellise töö juures oli see väga oluline turvalisuse element.

Isa juhendamisel lõikasin mina üleval puuoksi. Aina enam allapoole liikudes. Tunniga olin ära saaginud umbes 20 oksa. Mõned neist olid väiksema läbimõõduga, mõned üsna suured 40 – 50 sentimeetrise läbimõõduga oksad. Selle ajaga ei olnud sae aku enda jõudlust veel kaotanud. 

Kogu töö võttis aega 3 tundi ja akusse jäi voolu kõvasti ülegi. Viimased lõiked jämedamast tüvest sai küll maa peal teha mootorsaega. Kindlasti on sellise töö puhul oluline jälgida turvalisust. Youtube on täis videoklippe rumalatest, kes redelil ronides oksa redeli peale langetavad või saevad oksa, millel ise istuvad.

Võimsus on see, mis teeb sael ja sael vahet. Selle kohta kui kerge EGO saag on, on see uskumatult võimas tööriist. Eriti sae kohta, mis töötab vahetataval akul. Terava ketiga teeb EGO mootorsaag ära iga samas kaaluklassis, bensiinitoitel mootorsae töö. 

Esimene ja kõige olulisem väärtus EGO sae puhul oli, et ma ei pidanud läbi minema bensiinijaamast, et kütust osta. Ei olnud vajalik ka tööriistapoodi külastada. Vaja läks ainult pisut õli keti jaoks ja laetud akut.

Ka majas ei ole vaja kütust hoiustada. EGO tööriista saab panna keldrisse või riputada garaaži seinale. Talviseks hoiustamiseks ei ole vaja erilisi tingimusi, mis on samuti oluline väärtus. Hoolduseks piisab puhastamisest ning keti teritamisest.  

EGO Power + on liitiumioon akudel põhinev tööriistasari. 

Maailmas enim tunnustust saanud ning auhinnatud liitiumioonakul töötava brändi EGO Power+ aiatööriistad seavad väljakutse bensiinimootoril põhinevatele tööriistadele.

EGO Power+ aiatööriistad: 

•on vaiksemad (ideaalne teha tööd näiteks pühapäeva hommikul ilma naabreid segamata), kergemad ja töötavad kauem kui kunagi varem
•pakuvad samaväärset või paremat võimsust.
•Akul põhinevad tööriistad ei saasta keskkonda ja nende vibratsioon on väiksem.
•Paljud aiatööd saab lahendada akul põhineva tööriistaga alustades muru niitmisest, heki pügamisest ja trimmerdamisest kuni püütöödeni.

EGO aku laadimisaeg on üks tööstuse kiiremaid ning 360-kraadine õhuvool laadimise ajal tagab, et aku püsib jahe. EGO akud on täis laetavad isegi 30 minutiga. 

Üks EGO aku sobib kõikidele EGO Power + tööriistadele. Pole midagi paremat kui bensiinimootori võimsus, ilma bensiinil põhineva tööriista käitlemisega seotud ebamugavusteta, säilitades sealjuures väiksuse ja kerguse.

Vaata lisainfot: www.homeyard.ee

 

Vorwerk Kobold VK200 puhastussüsteemi arvustus

22.03.2017
Vorwerk Kobold VK200 puhastussüsteemi arvustus

Liina Rukki

Testisin hiljuti oma kodus Vorwerk Kobold VK200 puhastussüsteemi.

Kuigi ma olen ise nagu paljud teisedki skeptilied selliste asjade osas, siis pean ütlema, et see “tolmuimeja” on muljetavaldav.

Tolmuimeja ja põrandapesu üheskoos

Esimese asjana tutvustati mulle kaks ühes süsteemi kus põranda pinnalt tolmuimemine ja põrandapesu toimuvad samaaegselt. Ma olen harjunud kodus küll kord nädalas tolmu tõmbama, kuid pesta ma enam ei viitsi. Selline leiutis aga on eriti mugav. Esiteks ei pea lisaaega kulutama pesemisele. Pesulappi ei pea eraldi loputama ja sellele ei jää külge ka ükski karv ega puru, sest tolmuimeja tõmbab selle enne ära. Ma mõtlen, et mul, kel vaibad praktiliselt puuduvad, on see eriti mugav lahendus.

Automaatne pindade tuvastus

Seejärel näidati mulle teist seadet, mis tolmuimeja juurde kuulub ja see oli automaatne infrapunaanduriga, eraldi mootoriga, lisaotsik. Tolmu tõmmates tuvastab masin, infrapuna anduri kaudu, kas tegemist on kõvakattega pinnasega või vaibaga. Vastavalt sellele reguleerib masin oma jõudlust ning harjaste liikumise sügavust. Ei mingit manuaalset jändamist sellega.

Tolmuimejal on eraldi ka kõvakattegapinnase otsik, mida nimetatakse ka baleriina otsikuks. See on liikuv otsik ja sellega pääseb hästi näiteks nurkasid puhastama.

Lisaks automaatsele pinnase tuvastusele ja vastavalt sellele võimsuse reguleerimisele ja harjaste tööle, on tolmu ja muu mustuse imemisel masin tõeliselt tõhus. See saab kätte mustuse ka kõige väiksematest pragudest tänud spetsiaalselt väljatöötatud mootorile. Ideaalne tolmuimeja lemmiklooma omanikele.

Sügavpuhastav lisavarustus

Sain võimaluse proovida ka tolmuimeja lisavarustusse kuuluvat mööbliharja ja madratsiotsikut. Lisavarsutusse kuuluvad otsikud on varustatud eraldi mootoriga, mis näiteks mööbliharja juures aitab jõuda kitsastesse kohtadesse ning kasutab eraldi harjaseid. Madratsiotsiku mootor moodustab vibreeriva kloppimise efekti, mis aitab kogu mustuse ka sügavamalt kätte saada.

Masina juurde on võimalik lisavarustusena juurde osta ka keemilise puhastuse tarvis mõeldud otsikuid ja vahendeid. Näiteks madratsi puhastamiseks saab kasutada otsikut, mis masseerib puhastusvahendi sügavamale madratsi sisse ning peale mõjuaega saab eelnimetatud kloppimisefektiga madratsiostikuga aine koos mustusega ilusti kätte.

Ka vaipade keemiline puhastus on Vorwerk Kobold tolmuimejaga tehtud kodustest tingimustes väga mugavaks. Samamoodi on olemas eraldi mootoriga lisaotsik kuhu sisse läheb ka keemiline puhastusvahend. Eraldi mootoriga pöörlevad harjased aitavad puhastusvahendil jõuda ühtlaselt sügavale vaiba sisse. Hiljem saab automaatselt vaipa tuvastava tolmuimejaotsikuga puhastusvahendi koos mustusega sügavalt kätte.

Keemilise puhastuse süsteeme ma kahjuks ise testida ei saanud, aga tulemused pidi olema väga märgatavad. Kusjuures puhastusained mida keemilise puhastuse juures kasutatakse on allergiavabad ja jätavad madratsitele ja vaipadele värske lõhna.

Õhku puhastav omadus

Vorwerki puhul panin esimese asjana tähele, et õhk Kobold masinaga puhastamisel on meeldivalt värske, isegi lõhnav. Tavalise tolmuimejaga puhastades teen alati aknad pärast lahti, et õhku värskendada. Triinu, kes mulle esitlust läbiviis, rääkis et masinal ongi õhku puhastav süsteem ja lisaks juures allergiavaba ainega lõhnastatud filter, mis kergelt meeldivat aroomi ruumidesse jätab. HEPA - filter mis imepisikesed tolmukübemed kinni püüab on Vorwerki masina puhul juba ühe kihina tolmukoti sisse ehitatud. Vorwerk Koboldi tolmukotid on patenteeritud tehnoloogiaga valmistatud, et takistada micro-tolmuosakeste õhku pasikumist. Seega puhas ja meeldiv õhk pärast koristust on tagatud. Mulle isiklikult meeldis see viimane omadus vaata et kõige rohkemgi.

Tolmuimeja ise näeb välja väga kena. Disain on piisavalt ilus, et seda kasvõi kodus avalikus nurgas hoida. Hoistada saab seda nii põrandal kui kõrgemale riputades. Kuigi kui masinat on vaja käes hoida, näiteks kardinate puhastamisel või kõrgemate pindade puhastamisel, tundus see küll pist raske. Kaal pidavat olema umbes 3kg. Küsimus tekkis ainult selles osas, et kus kõike seda lisavarustust hoida.

Plussid:
- suurepärane imamisvõime erinevatel pindadel
- põrandapindadel mugav kasutus ja liuglemine
- automaatne pindade tuvastus ja mugav ning tõhus kasutus erinevate pindade puhastamisel.
- õhu puhtus ja värskus, puhastusvahenditel allergiavabadus
- kena disain

Miinused:
- palju lisavarustust (hoiustamine)
- masin kõrgemate pindade puhastamisel käes hoidmiseks pisut raske.

Thermacell Sääsepeletaja- Pressiteade

10.05.2010
Thermacell Sääsepeletaja- Pressiteade

Homeyardi pressiteade 10. Mai 2010

Sääsepeletaja hoiab 12 tunni jooksul sääsed eemal

Eestis uudne termokeemiline sääsepeletaja ThermaCell hoiab 12 tunni jooksul 20 ruutmeetriselt alalt sääsed eemal. Tegu on kaasaskantava gaasitoitel kütteelemendiga, mis soojendab krüsanteemiõies leiduva aine (Alletriin) koopiaga immutatud matti ja sealt hakkab eralduma sääski ning teisi väikesi putukaid tõrjuvat auru.

Seadme käivitamise järel algab 2-3 minuti pärast toime ja 10 minutiga on sääsevaba tsoon loodud.

Alari Ilves, grille ja aiatarbeid müüva Homeyardi juhatuse liige: „Sääsepeletaja on hea vahend sääskede eemal hoidmiseks piknikul, matkal, aiatöödel, spordiüritustel ja mujal, kus sääsed tüütama kipuvad. Sääsepeletaja on ohutu koduloomadele ja inimestele, ei lõhna ega kleepu, lahtist leeki ei ole ning ta mahub taskusse. Tootja garanteerib 98% efektiivsuse.“

Odavaima sääsepeletaja jaehind on 395 krooni, komplekti kuulub ka gaasiballoon ja 3 tõrjeainematti 12 tunniks. Saadaval on ka patareitoitega aialamp-sääsepeletaja ning täitekomplektid 48 tunniks.

ThermaCell sääsepeletaja esmaesitlus toimus 2000. aastal. Tänaseks on selles tooteperekonnas üle 20 nimetuse ja neid turustatakse 18 riigis.

1986. aastal leiutasid ja patenteerisid Schawbel Corporationi insenerid ThermaCell tehnoloogia – juhtmevaba kaasaskantava energiaallika, mida toidavad vahetatavad gaasiballoonid. Sellest ajast on ThermaCell tehnoloogial arendatud rida tooteid nagu juuksekoolutid, liimipüstolid, pudelisoojendajad ning ka sääsepeletaja..

Homeyard OÜ on 2008 aastal asutatud ettevõte, mis tegeleb õues meeldivamat ajaveetmist võimaldavate toodete (grillid, väliköögid, sääsepüüdjad, sääsepeletajad, terrassisoojendajad) maaletoomise ning müügiga.

Lisainfo: www.thermacell.ee